Tisztelt Civilek!
Az orosz-ukrán háború okozta gazdasági válság mindannyiunk életére hatással van, ebben a helyzetben a helyi közösségeknek, a civil szervezeti összefogásnak még nagyobb a jelentősége. A civil szervezetek segítő, értékteremtő tevékenységének támogatására a 2023. évben több mint 11 milliárd forint áll a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) rendelkezésére.
A NEA 2023. évi pályázati kiírásai 2022. október 3-án 10 órakor jelentek meg: az októberi megjelentetés célja, hogy a nyertes pályázatok esetében a támogatási összeg lehetőleg már a projektidőszak kezdetére (2023. április 1.) rendelkezésre álljon. A támogatások keretében a működési költségek támogatása lehetőséget nyújt az egyesületek, alapítványok rezsiköltségének elszámolására is.
A 2023. évi NEA összevont, illetve a 2023. évi egyszerűsített pályázati kiírások megismerhetőek a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján (www.bgazrt.hu), illetve a Civil Információs Portálon (https://civil.info.hu), a pályázatok beadására eltérő időszakokban lesz majd lehetőség (először az összevont pályázati felületek nyíltak meg, ezt követően lesznek elérhetőek az egyszerűsített pályázati felületek).
- évi NEA összevont pályázati kiírás:
- beadási időszak: 2022. október 3. és 2022. november 2. között,
- igényelhető támogatási összeg pályázati kategóriától függően min. 200.000,- Ft – max. 4.500.000,- Ft,
- a tavalyi évhez hasonlóan azoknak az összevont pályázatoknak az esetében, amelyek formailag érvényesek, de a kollégium nem tudja támogatásban részesíteni, lehetőség lesz 150 ezer Ft támogatási összeg biztosítására, amelyet a civil szervezet alaptevékenységéhez kapcsolódó működési és szakmai költségekre lehet fordítani (elszámolási kötelezettség ennek a támogatásnak az esetében is van).
- évi NEA egyszerűsített pályázati kiírás:
- beadási időszak: 2022. október 17. és 2022. november 16. között,
- igényelhető támogatási összeg min. 100.000,- Ft – max. 350.000,- Ft,
- az egyszerűsített támogatás esetében rendeletileg előírt éves bevételi értékhatár 5 millió forintról 7 millió forintra emelkedett, amelybe nem számít bele a Magyar Falu Program jogcímcsoport terhére nyújtott támogatások összege.
Azt gondolom, hogy a támogatási források válság ellenére történő további biztosítása alapján
jól látszik, hogy Magyarország Kormánya számos módon törekszik a magyarországi civil élet
működésének elősegítésére. Éljenek a lehetőségekkel, pályázzanak!
Országjárás
A civil szervezetek tájékoztatását szolgálja a már hagyományossá vált NEA és a Falusi Civil Alap pályázatainak megjelenését megelőző, őszi országos tájékoztató rendezvénysorozat. Idén immár ötödik alkalommal, 2022. szeptember 6-27. között zajlott az országjárás, a „CIVIL INFO – NEA 2023” országos tájékoztató rendezvény 24 helyszínén összesen több mint 1800 civil szervezethez jutottak el a legfrissebb pályázati információk.
Civil Kézikönyv 2022
Idén is megjelent a „CIVIL KÉZIKÖNYV. Útmutató a civil szervezetek működéséhez” című kötet az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület gondozásában. 2022 szeptemberében a kiadvány negyedik kiadása az előző évben megjelent kiadványhoz hasonlóan egyaránt megjelent nyomtatott és digitális, bővített változatban (https://civil.info.hu/kezdolap/civil_kiadvanyok/civil_kezikonyv/index.html). A negyedik kézikönyvben az aktualitások mellett nagyobb hangsúly helyeződik az egyes megyék civil életének bemutatására, illetve interjúk formájában úgynevezett „civil jógyakorlatokkal” is megismerkedhet az olvasó. A korábbi évek gyakorlatához híven az idei „CIVIL INFO” országos tájékozató rendezvény valamennyi helyszínén hozzájuthattak a résztvevők az ingyenes kiadványhoz. A Civil Kézikönyv 2020 óta „A civil szervezetek szerepe és lehetőségei Magyarországon”címet viselő egyetemi tantárgy tananyagaként is felhasználásra kerül.
VII. Civil Véradás
A Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága a Civil Közösségi Szolgáltató Központok, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat közreműködésével 2022. szeptember 5-9. között immár hetedik alkalommal rendezte meg az Országos Civil Véradást, mely idén országszerte 51 helyszínen és 64 véradási időponttal nyújtott lehetőséget a véradásra.
A VII. Civil Véradás kiemelkedő eredményeket hozott, hiszen országosan összesen 1806 fő véradót regisztráltunk, amelyből a sikeres véradások száma elérte az 1526 főt. A véradói szám dinamikus emelkedése mellett nagy öröm, hogy a jelenlegi véradás alkalmával 174-en vállalkoztak életük első véradására. Ezáltal is szeretném megköszönni mind az új, mind a többszörös véradók önzetlen segítségnyújtását. Néha érdemes egy pillanatra visszatekintenünk az eddigi munkánkra: az idén tízéves Civil Központ hálózat eddigi hét Civil Véradása összesen 16.920 ember számára jelentett azonnali segítséget.
Szeretném őszinte elismeréssel ezúton is megköszönni a Civil Közösségi Szolgáltató Központok kollégáinak országszerte végzett szervezői munkáját, az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt munkatársainak pedig a segítő együttműködést valamennyi véradás sikeres lebonyolítása érdekében.
Köszönöm áldozatos segítségüket és önkéntes részvételüket a VII. Országos Civil Véradáson!
További munkájukhoz kitartást és jó egészséget kívánok! Budapest, 2022. október 11.
Szalay-Bobrovniczky Vince
civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár