A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat konzorciumi vezetésével a TOP-3.2.1-15-SB1-2016-00062 azonosító számú, „Fenntartható energetikai – és klíma cselekvési programok kidolgozása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében” című projekt megvalósítása 2019. december 31-én befejeződött.
A projekt eredményeképpen elkészült Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és a megyében található 11 LEADER Helyi Akciócsoport térségi ’Fenntartható Energetikai és Klíma Akcióterve’ (Sustainable Energy and Climate Action Plan, továbbiakban SECAP), továbbá Kisvárda, Mátészalka, Nyírbogát, Tiszalök és Vásárosnamény települések – mint konzorciumi partnerek - SECAP dokumentuma.
A projekt a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében, vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósult meg, a támogatás összege 147,62 millió Ft.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat elkötelezett a klímavédelem, az energiahatékonyság és a fenntarthatóság iránt. Klímatudatos szemléletének eredményeképpen 2018-ban került elfogadásra Szabolcs-Szatmár-Bereg megye klímastratégiája.
Ennek a tevékenységnek a folytatásaként a Megyei Önkormányzat konzorciumvezetőként, a Széchenyi 2020 program keretében valósította meg a SECAP projektet. A projekt eredményeképpen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 17 db SECAP dokumentum (12 db térségi és 5 db települési SECAP) készült el.
A projekt zárókonferenciáján bemutatásra kerültek a projekt eredményei, illetve a rendezvény előadói felhívták valamennyi gazdasági-társadalmi szféra figyelmét az éghajlatot jelentős mértékben károsító szén-dioxid és egyéb üvegházhatást okozó gázkibocsátás tudatos csökkentésére, az energiafogyasztás mérséklésére, valamint a klímaváltozás elleni alkalmazkodás fontosságára, mely tevékenységek hozzájárulnak a SECAP dokumentumokban megfogalmazott célkitűzések eléréséhez.
A projekt eredményeképpen Szabolcs-Szatmár-Bereg megye LEADER térségei, települései SECAP dokumentummal rendelkeznek, melynek hatására energiahatékonysági és klímavédelmi szempontok érvényesülhetnek a települések fejlesztésében.
Az akciótervek végrehajtása a teljes megyei lakosság, valamint az önkormányzati, intézményi, vállalkozói, mezőgazdasági gazdálkodói kör és a LEADER Közösségek együttműködését igényli. Önmagában egyik szektor sem lehet képes a kitűzött célok maradéktalan elérésére. Ennek érdekében nélkülözhetetlen az önkormányzatok, közintézmények, civil szervezetek (különös tekintettel a térségi LEADER egyesületek és „zöld” szervezetek) és a gazdasági szereplők között kialakított eredményes partnerségi kapcsolatok fenntartása.
A projekt eredményeként kidolgozott, Vásárosnamény Város SECAP dokumentuma letölthető ITT:
A térségi SECAP dokumentumok letölthetők a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat honlapjáról, ahol bővebb információt találnak a projektről (www.szszbmo.hu).